Rewolucja kolorów

2012-05-08

Firma Sun Chemical, wiodący producent farb i pigmentów dla całego świata druku, wprowadza PantoneLIVE™. System, opracowany przez X-Rite / Pantone, zapewnia integralność kolorów w całym łańcuchu dostaw. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie właściwego koloru niezależnie od podłoża czy procesu.

Na przestrzeni lat producenci farb graficznych opracowują bazy danych zawierające receptury kolorów oraz patenty dotyczące ich cyfrowej komunikacji. Zrozumienie interakcji pomiędzy farbami, podłożami i maszynami drukarskimi,  pozwala na uzyskanie właściwego koloru za pierwszym razem. W wyniku badań i testów, w 2007 roku Sun Chemical wprowadził SmartColour™, własną inicjatywę dotyczącą zarządzania kolorami. Technologia ta oraz bazy kolorów są kluczowym fundamentem nowego rozwiązania PantoneLIVE™.

"W ciągu ostatnich 15 lat zarządzanie kolorami było kluczowym obszarem działu badań i rozwoju w firmie Sun Chemical. Dzisiaj możemy wspierać duże globalne firmy i pomagać im w zarządzaniu własną paletą kolorów. Dzięki temu każdy producent / drukarnia na świecie uzyska taki sam kolor niezależnie od maszyny czy podłoża."– powiedział Mariusz Rzepecki, Dyrektor Generalny Sun Chemical Sp. z o.o.

Firma Sun Chemical w pełni zatwierdziła system PantoneLIVE™, który jest przyszłością w zakresie zarządzania kolorami. W związku z tym wycofuje z rynku markę SmartColour™, na rzecz X-Rite i Pantone. Dzięki PantoneLIVE™ możliwe jest uzyskanie dokładnie tego samego koloru na różnych podłożach. Oznacza to wyeliminowanie ewentualnych przekłamań kolorów na maszynie drukarskiej oraz, że oczekiwany kolor będzie zaplanowany z góry. Ponadto system komunikacji cyfrowej kolorów pozwala na ich zdalną standaryzacje z dowolnego miejsca na świecie.

"Uniwersalny charakter systemu Pantone i technologii firmy X-Rite, w połączeniu z bazami danych zawierającymi receptury kolorów SmartColour™ i fundamentem w postaci protokołu IP, będzie stanowić najwyższą wartość na rynku opakowań. Nasza firma będzie stale ulepszać rozwiązania technologiczne i wspierać właścicieli marek oraz ich dostawców świadcząc usługi za pośrednictwem sieci PantoneLIVE™." – dodał Rzepecki.

PantoneLIVE™ jest systemem otwartym, który działa na rzecz każdego licencjonowanego producenta farb. Dzięki podpisanej umowie, firma Sun Chemical, została preferowanym partnerem systemu. Firma dostosowała już globalną platformę kolorów do systemu. Dane dotyczące kolorów w systemie PantoneLIVE™ bazują na farbach firmy Sun Chemical , dzięki temu może ona reagować szybko i właściwie na zamówienia kolorów z systemu PantoneLIVE™.

System gwarantuje wysoką jakość i spójność kolorów, szybkie zatwierdzenie, wydruki próbne i cykle drukowania oraz mniejszą ilość przeróbek i odpadów w procesie druku. Dzięki temu proces ten jest bardziej efektywny oraz bezpieczniejszy dla środowiska.