Sun Chemical i 10. jubileuszowa Akademia Zarządzania Barwą

2016-12-31

„Cyfrowy workflow kolorów specjalnych” to tytuł prezentacji Piotra Bogusza  - sales managera w firmie Sun Chemical  - podczas jubileuszowej 10. Akademii Zarządzania Barwą, organizowanej przez wydawnictwo Polski Drukarz. Konferencja, która odbyła się pod koniec listopada br., zgromadziła ponad 160 osób – przedstawicieli branży poligraficznej (drukarzy i dostawców, a także fotografów, grafików, pracowników studiów DTP i prepress). Z jednej strony organizatorzy zadbali o to, by uczestnikom przekazać sporą dawkę wiedzy z zakresu zarządzania barwą, z drugiej strony wydarzeniu towarzyszyła dobra zabawa podczas jego wieczornej części. Firma Sun Chemical była także jednym z partnerów tego przedsięwzięcia.

Akademia Zarządzania Barwą to konferencja obfitująca w prezentacje wielu dostawców. Wśród nich po raz kolejny była firma Sun Chemical, która tym razem przedstawiła tematykę związaną z cyfrowym workflow kolorów specjalnych w produkcji oraz służące temu narzędzie - Sun Color Box. Temat ten zaprezentował Piotr Bogusz, sales manager w firmie Sun Chemical.

Sun Color Box jest zestawem aplikacji i usług, które Sun Chemical oferuje swoim klientom, by w ich zakładach mógł powstać cyfrowy workflow zarządzania barwą. Korzyści z wdrożenia Sun Color Box, co podkreślał prelegent opierając się na danych z przeprowadzonych projektów, są bardzo duże. Do zasadniczych należą: obniżenie (od 25 do 30%) czasu narządzania maszyny, wzrost (od 10 do 50%) ilości prac niewymagających korekcji koloru, zmniejszenie (do 70%) czasu korekcji koloru na maszynie, a także redukcja (od 5 do 20%) czasu niezbędnego na pasowanie kolorystyczne, zwiększanie wykorzystania farb resztkowych (od 20 do 70%), redukcja (od 30 do 80%) kolorów w produkcji oraz redukcja odpadów (podłoże/farba) – o 30 do 40%.

Zastosowanie przez użytkowników tego narzędzia, przynosi też dodatkowe wartości takie jak chociażby przygotowanie cyfrowo (zamiast na maszynie) standardów Light/Dark, standaryzację procesu, a także kontrolę stabilności i powtarzalności barw dla prac powtarzalnych.

Przed wdrożeniem Sun Color Box firma dokłada starań, aby przeprowadzić staranny audyt dla implementacji tego narzędzia u klientów. Najpierw odbywa się wstępna analiza zapotrzebowania podczas wizyty specjalisty ds. Sun Color Box w zamierzającej wdrożyć go drukarni by przygotować rozwiązanie, które spełni wymagania klienta.

Rozpoczęcie projektu zaczyna się od wykonania pomiaru wzorów barwnych w celu stworzenia palet dla danego klienta. Następny krok to racjonalizacja palety – usunięcie duplikatów, a także jej harmonizacja z systemem PantoneLive. Narzędzie Sun Color Box zapewnia - jak podkreślał prelegent - szybki i powtarzalny sposób wytwarzania próbek barwnych z cyfrowej palety kolorów klienta, a także dokładne przedstawienie im barw w cyfrowej formie (za pomocą cyfrowych książek wzorców i standardów kolorów, które przygotowywane są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, drukowane cyfrowo w bardzo wąskiej tolerancji, zawierających precyzyjną informację o kolorze dla klienta, symulację podłoża drukowego i odwzorowanie wartości tonalnych). Narzędzie to zapewnia też cyfrowe przekazywanie informacji o barwie pomiędzy wieloma lokalizacjami (np. między dostawcą farb i workflow drukarni; a także możliwość połączenia wielu oddziałów drukarni z centralną bazą danych). Możliwe jest także udostępnienie bazy danych drukarni na platformie Sun Chemical z indywidualną jej bazą danych wzorców i tolerancji. Firma zapewnia też użytkownikom tego rozwiązania aktualizacje oprogramowania, wsparcie techniczne i szkolenie. Co istotne i pomocne dla zainteresowanych – firma może zarządzać procesem zakupu oprogramowania i urządzeń dla całości projektu – są wśród nich cyfrowe i sprzętowe rozwiązania marki X-Rite. Sun Chemical zarządza też procesem ich dostawy bezpośrednio do klienta, a także zapewnia możliwość wykorzystania wielu modułów, by sprostać ich wymaganiom.

„Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć wydarzenie branżowe zarówno w jego części merytorycznej, ale również jako sponsor. Możliwość bycia bliżej naszych klientów w takiej właśnie formie jest dla nas szczególnie cenna. Tu możemy dzielić się z nimi naszą wiedzą, a z kolei ich doświadczenia i potrzeby są dla nas inspirujące na przyszłość” – tak Piotr Góral, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sun Chemical podsumowuje udział firmy w 10. Akademii Zarządzania Barwą.