Sun Chemical na 35. Poligraficznych Konfrontacjach

2016-03-16

„Kontrola jakości farb triadowych”  - tak brzmiał tytuł prezentacji firmy Sun Chemical podczas kolejnej edycji Poligraficznych Konfrontacji. Konferencja, organizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej, odbyła się 3 marca br. w Warszawie.

Spotkania te wpisały się już na stałe w kalendarz imprez branży poligraficznej i cieszą się jej dużym zainteresowaniem. 35. edycja Poligraficznych Konfrontacji poświęcona była zagadnieniom związanym z color managementem w kontekście obecnych standardów w poligrafii. W związku z tym wśród ich prelegentów nie mogło zabraknąć firmy Sun Chemical, która aktywnie wspiera tego rodzaju przedsięwzięcia i posiada ogromną, wspartą dziesiątkami lat doświadczeń wiedzę w zakresie utrzymywania wysokiej jakości produkcji i jej bieżącej kontroli. Tego rodzaju spotkania to dla niej przede wszystkim możliwość spotkania z Klientami – każdej sesji towarzyszy część, w której uczestnicy mogą zadawać pytania, a w przerwach istnieje możliwość przeprowadzenia bezpośrednich rozmów. 

Jednym z prelegentów 35. Poligraficznych Konfrontacji był Piotr Bogusz, przedstawiciel handlowy w firmie Sun Chemical. Tematem jego wystąpienia była kontrola jakości farb triadowych. Prelegent, jako osoba od wielu lat związana z branżą poligraficzną, zwrócił w swoim wystąpieniu szczególną uwagę na najważniejsze parametry farb offsetowych (do druku arkuszowego) oraz fleksograficznych, podane w normie ISO 2846-1 i -5, które powinny spełniać farby drukarskie. Omówił także pozostałe właściwości farb drukowych: fizykotechniczne (gęstość, zawartość suchej masy w farbie, stopień utarcia), właściwości reologicznych (takich jak lepkość i tiksotropia farb drukowych oraz tzw. tack farb mazistych) oraz transparentność farb. Ostatnią częścią prezentacji było przedstawienie i omówienie przykładowych certyfikatów jakości, które dostarczają producenci do dostarczanych farb.

Warto wspomnieć, że produkty Sun Chemical spełniają szereg rygorystycznych norm oraz kryteriów czystości i wymagań, związanych z obowiązującymi przepisami. Stąd wiedza i doświadczenie tego producenta w zakresie kontroli jakości farb są bardzo duże. Poligraficzne Konfrontacje były kolejną okazją do podzielenia się nimi w szerszym gronie.