Sun Chemical na targach Deco ’18: rozwiązania w zakresie dekorowania materiałów ze szkła

2018-03-19

Sun Chemical znajdzie się wśród wystawców targów Deco ’18, jakie odbywać się będą w dniach 7-9 kwietnia br. w Columbus w stanie Ohio (USA). Firma zaprezentuje na nich szerokie portfolio swoich rozwiązań, dedykowanych zadrukowywaniu i uszlachetnianiu szkła. Będą wśród nich organiczne farby sitodrukowe UV, spreje do wstępnego przygotowania podłoża oraz produkty umożliwiające uzyskanie efektów specjalnych na tego typu materiałach.

„Wielu właścicieli marek preferuje opakowania szklane z uwagi na ich walory ochronne oraz atrakcyjność wizualną, ważną w kontekście ekspozycji na półkach sklepowych – mówi Penny Holland, wiceprezes ds. marketingu i zastosowań przemysłowych w północnoamerykańskim dziale farb Sun Chemical. – Największym wyzwaniem w przypadku tego surowca są ograniczenia w zakresie jego bezpośredniego dekorowania. Produkowane przez nas farby UV, stworzone z myślą o zadrukowywaniu szkła, umożliwiają uzyskanie oczekiwanych przez właścicieli marek efektów: żywotnych, wyrazistych barw, które pozwalają wyróżnić produkt na półce sklepowej”.

SunVetro: farby sitodrukowe UV
Odwiedzający stoisko firmy Sun Chemical (nr 507) będą mogli zapoznać się z serią stworzonych przez nią organiczne farb sitodrukowych SunVetro oraz poznać działanie SunMatch – narzędzia umożliwiające komunikację kolorystyczną pomiędzy dostawcą farb i klientem. Pozwala ono  jednocześnie na symulację barw z biblioteki Pantone. Zapewnia również – zdaniem producenta – uzyskanie pełnej palety kolorów Pantone na bazie 12-pigmentowych barw, przy zachowaniu pełnej powtarzalności danego odcienia.
Na stoisku Sun Chemical będą również promowane farby sitodrukowe UV z serii SunVetro VTGL. Jest to dwuskładnikowe rozwiązanie, stworzone z myślą o zadrukowywaniu szkła, powlekanych metali i powierzchni ceramicznych; znajduje też zastosowanie przy tworzeniu efektu lustra. Jak zapewnia producent, farby te oferują najwyższy poziom przylegania do powierzchni wykonanych ze szkła, wysoki połysk, odporność na wycieranie i działanie substancji chemicznych. W ich składzie nie ma metali ciężkich ani lotnych związków organicznych (VOC). Farby można poddawać utrwalaniu zarówno przy zastosowaniu lamp rtęciowych jak też promienników LED UV. W skład pakietu SunVetro VTGL wchodzi też system pasowania kolorystycznego, pozwalający na dozowanie i skalowanie ilości stosowanych kolorów w celu uzyskania właściwego efektu końcowego.
W kontekście specjalnych powłok zapobiegających zdzieraniu, jakie są aplikowane na szklanych pojemnikach podczas ich produkcji, ważnym etapem – pozwalającym na uzyskanie optymalnego poziomu adhezji do podłoża – staje się wstępne przygotowanie szkła do naniesienia farby czy innego materiału dekoracyjnego. Tu odpowiedzią firmy Sun Chemical jest SunSpray – wodny primer w spreju, niezawierający lotnych związków organicznych, ciężkich metali czy też bisfenolu typu A (BPA). Stanowi on uzupełnienie serii farb SunVetro VTGL i jest zgodny z regulacjami tzw. Propozycji 65 stanu Kalifornia (jest to Ustawa z 1986 roku o bezpieczeństwie wody pitnej i zapobieganiu zanieczyszczeniom).
Produkty z serii SunVetro i SunSpray mogą znaleźć zastosowanie przy dekorowaniu wyrobów ceramicznych oraz pojemników wykonanych ze szkła, np. butelek na piwo i wino, napoje bezalkoholowe, kosmetyki i wyroby medyczne. Można je aplikować także na szkło wykorzystywane w telefonach komórkowych, monitorach komputerowych, maszynach do gier czy elementach meblowych.

Efekty specjalne przy dekorowaniu szkła
Podczas wystawy Sun Chemical będzie też promować farby umożliwiające uzyskanie efektów specjalnych: metaliczne, termochromowe, fluorescencyjne oraz wywołujące wrażenia dotykowe. Drugie z wymienionych można aplikować bezpośrednio na szkle, by wskazywały one idealną temperaturę wina czy piwa. Innym ich zastosowaniem są informacje o charakterze promocyjnym, pojawiające się przy odpowiedniej temperaturze.
Kolory fluorescencyjny i fosforyczny można z kolei wykorzystać do osiągnięcia efektów świecenia w ciemności lub na czarnym tle. Efekty ziarnistości czy piasku mogą być bezpośrednio nanoszone na butelki i utrwalane w taki sam sposób jak farby. Alternatywna metoda zakłada, że oszronione butelki są poddawane wybiórczemu lakierowaniu w dedykowanych obszarach.
Jak podkreśla firma Sun Chemical, zastosowanie specjalistycznych farb i powłok z jej oferty może w znaczący sposób zredukować koszty oraz obniżyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Środki te umożliwiają też uzyskanie innych efektów specjalnych, np. dotykowych, znajdujących zastosowanie w opakowaniach na dobra luksusowe.

Więcej informacji na temat oferty Sun Chemical w zakresie rozwiązań do dekorowania szkła można znaleźć na stronie http://www.sunchemical.com/glassdecorating.