Sun Chemical na targach Fespa 2018: farby i atramenty do zastosowań graficznych, tekstylnych oraz przemysłowych

2018-04-10

„Lepsze pomysły” („Brighter Ideas”) – pod takim hasłem firma Sun Chemical pojawi się na tegorocznych targach Fespa, jakie odbywać się będą w Berlinie w dniach 15-18 maja. Na stoisku D20 w pawilonie 2.2 zaprezentuje ona portfolio swoich farb i atramentów (oraz technologii z nimi związanych), znajdujących zastosowanie przy różnych aplikacjach graficznych, tekstylnych i przemysłowych. Aby lepiej zobrazować ich finalne przeznaczenie, ekspozycja zostanie podzielona na cztery strefy: Graphics (zastosowania graficzne), Digital Textiles (zadruk tekstyliów w technologii cyfrowej), Industrial (aplikacje przemysłowe) oraz Partnesrhips & Technology (rozwiązania technologiczne powstałe we współpracy z partnerami biznesowymi).

Graphics: rozwiązania dla wielkoformatowych drukarń cyfrowych i sitodrukowych
W tej części stoiska promowane będą przede wszystkim produkty z serii Streamline – wysokiej jakości zamienniki dla atramentów solwentowych, dedykowane różnym ploterom wielko- i superwielkoformatowym. Tu firma szczególną uwagę zwraca na Streamline UML – najnowszy atrament przeznaczony do urządzeń Mutoh (jedno z nich będzie obecne na stoisku, planowane są prezentacje „na żywo” z jego udziałem przez wszystkie dni targowe). Jak zapewnia producent, receptura Streamline UML została dopasowana – pod względem oferowanej kolorystyki – do popularnej serii atramentów Mutoh USM CMYK, bazując na stworzonej przez Sun Chemical platformie chemikaliów HPQ-LO (High Print Quality – Low Odour). Posiadają one certyfikat Greenguard Gold, pozwalający na ich wykorzystywanie do aplikacji wewnętrznych, a materiały eksploatacyjne produkowane w oparciu o nie cechują – jak podaje Sun Chemical – wysoka jakość i niski poziom zapachowości.
Nowością w rodzinie Streamline jest też Rapide – seria atramentów solwentowych do aplikacji wielko- i superwielkoformatowych. Jak zaznacza producent, są one skierowane do firm poszukujących nowych sposobów na optymalizację kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej zyskowności.
Z myślą o drukarniach sitodrukowych firma będzie promować serię farb SunPromo. Na stoisku będą też obecni eksperci Sun Chemical, odpowiedzialni zarówno za jej produkty sitodrukowe, jak też specjalizujący się w druku cyfrowym.

Digital Textiles: cyfrowy zadruk materiałów tekstylnych
Z myślą o tej części rynku na targach Fespa 2018 swój oficjalny debiut będzie mieć Sonata DTR500 – nowa seria atramentów przeznaczonych do ploterów Mimaki TS500, bazujących na głowicach Ricoh Gen 5. Sonata DTE z kolei to atrament do urządzeń wykorzystujących wydajne głowice Epson DX 6-7-TFP. Jest on dostosowany zarówno do druku transferowego, jak też do bezpośredniego nanoszenia na podłoże tekstylne. Oferowany w 1-litrowych butelkach z zakrętką bądź 2-litrowych, dedykowanych pojemnikach typu MBIS. Kolejny produkt promowany przez Sun Chemical z myślą o zastosowaniach tekstylnych to Streamline TXT – atrament dostępny w 1-litrowych butelkach, dedykowany maszynom Epson DX serii 4 i 5, przeznaczony do druku transferowego oraz bezpośredniego.
Z myślą o maszynach wykorzystujących głowice inkjetowe Epson i Ricoh, firma pokaże serię czterech atramentów SunTex. Jak zapewnia Sun Chemical, oferują one wysoką jakość i wydajność, niskie zużycie, a ich receptura czyni je optymalnym rozwiązaniem przy produkcji wysokonakładowej, realizowanej z dużą prędkością. Atramenty posiadają certyfikację Oeko-Tex EcoPass, co oznacza, że ich użytkownicy mogą starać się o certyfikację Oeko-Tex 100, związaną z zadrukowywaniem tekstyliów.
SunTex Encore – kolejna targowa propozycja Sun Chemical – to seria innowacyjnych atramentów pigmentowych przeznaczonych do ploterów tekstylnych, wyposażonych w głowice Epson i Ricoh Gen 5. Do ich stworzenia wykorzystano specjalne chemikalia poliestrowe wynalezione przez DIC (firmę będącą właścicielem Sun Chemical). Goście odwiedzający targowe stoisko będą mieli okazję wziąć udział w prezentacji drukowania „na żywo”, realizowanego z udziałem atramentów Encore i stworzonych z myślą o nich 2-litrowych dozownikach, pozwalających uzyskać wyższą wydajność produkcji.

Industrial: zastosowania przemysłowe
Na targach Fespa 2018 firma Sun Chemical zaprezentuje po raz pierwszy innowacyjne rozwiązania SunMotion, stanowiące alternatywę dla powszechnie stosowanych backlitów czy displejów LCD. Poprzez nadrukowanie niewidzialnej farby na plastikowe podłoże i podświetlenie za pomocą promienników LED, uzyskuje się dzięki nim efekt ruchu. Tym samym SunMotion może być – zdaniem producenta – atrakcyjną alternatywą dla właścicieli marek, zarówno w kontekście uzyskiwanej kolorystyki, jak też efektów ruchu.
SunHytek to seria farb odpornych na wysokie temperatury i wilgotność, przeznaczonych na rynki produkcji paneli oraz zastosowań motoryzacyjnych, gdzie istotna jest wytrzymałość i atrakcyjność wizualna. W jej skład wchodzi m.in. FasciaCoat – specjalny lakier wodny używany w deskach rozdzielczych. Wolny od lotnych związków organicznych (VOCs) i formowalny, FasciaCoat oferuje odpowiednią przyczepność przy aplikowaniu na matowe podłoże, minimalizując blask i eliminując zadrapania powstałe podczas procesu produkcyjnego.
Zwiedzający stoisko firmy Sun Chemical będą mogli m.in. poznać możliwości SunCarte – serii farb sitodrukowych i offsetowych, klejów i lakierów dedykowanych produkcji kart plastikowych. Na wystawie będą też obecne rozwiązania C.T. LAY (firmy przejętej niedawno przez Sun Chemical), rozszerzające jej ofertę w zakresie farb magnetycznych, farb do sitodruku i druków zabezpieczonych oraz materiałów elektronicznych wykorzystywanych przy produkcji kart plastikowych i identyfikacyjnych. C.T. LAY to globalny lider w dziedzinie hologramów „pre-patched” i powłok „pre-laid”, aplikowanych na karty plastikowe i identyfikacyjne. Jest też udziałowcem w spółce joint-venture 4PLATE, działającej na rynku standardowych i zaawansowanych płyt do laminacji a także płyt specjalnych zawierających elementy zabezpieczające oraz pokrycia plazmowe.
Z myślą o wysokowydajnym zadrukowywaniu pojemników w technice sitodruku firma pokaże serię farb SunPoly.
SunTronic z kolei to zestaw zaawansowanych farb znajdujących zastosowanie w elektronice drukowanej (np. przy dekorowaniu anten czy przewodników). Jak zapewnia producent, oferują one wysoki poziom przewodności i drukowności. W połączeniu z cyfrowym inkjetem, mogą decydować o większej funkcjonalności różnych produktów, np. opakowań, etykiet czy materiałów POS.
Touchcode to stworzone przez Sun Chemical rozwiązanie w zakresie tzw. opakowań inteligentnych. Jest to seria zadrukowanych przewodników wbudowanych w karty, etykiety czy opakowania, które umożliwiają komunikację z urządzeniami wyposażonymi w ekrany dotykowe np. smartfonami czy tabletami. Zdaniem producenta jest to rozwiązanie bardziej efektywne niż technologie NFC czy RFID i uwzględniające niewidzialność, w przeciwieństwie do kodów kreskowych czy QR. Technologia ta ma chronić autentyczność wyrobów, wzmacniać tożsamość marki i wspierać działania promocyjne z nią związane.
Nanosilver to ostatnia z propozycji, przygotowanych przez Sun Chemical z myślą o dziale Industrial. Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o systemach nadruku inkjetowego (także z użyciem aerozoli) wykorzystywanych w elektronice drukowanej. Specjalne srebrne nanoatramenty Sun Chemical cechuje – zdaniem producenta – właściwe spiekanie w niskich temperaturach. Unikalna receptura i skład chemiczny mają zapewnić wysoką żywotność, odpowiednie właściwości przy aplikowaniu atramentu oraz kompatybilność z większością powszechnie stosowanych głowic drukujących.

Partnerships & Technology: rozwiązania technologiczne SunJet
W tej strefie stoiska, SunJet – oddział Sun Chemical zajmujący się rozwiązaniami inkjetowymi – zaprezentuje efekty wspólnych projektów realizowanych z partnerami OEM, integratorami systemowymi oraz producentami głowic drukujących. Pokazane zostaną najnowsze osiągnięcia w dziedzinie chemikaliów do produkcji farb i atramentów oraz technologii cyfrowych znajdujących zastosowanie w różnych segmentach rynku: graficznym, dekoracyjnym, tekstylnym, przemysłowym i opakowaniowym. Specjaliści SunJet będą dostępni na stoisku targowym, gotowi do spotkań z obecnymi i potencjalnymi partnerami biznesowymi oraz dyskusji na temat wspólnych projektów, rozszerzających możliwości cyfrowego inkjetu.
Na stoisku będzie też promowana stworzona przez DIC technologia SEPAREL, umożliwiająca – dzięki zastosowaniu membran wykonanych z włókien kanalikowych – usuwanie rozpuszczonych gazów, emitowanych podczas aplikacji atramentów w procesie druku inkjetowego. Jak zapewnia producent, umożliwia ona bezproblemowe drukowanie, obniżenie ilości odpadów (zarówno w kontekście podłoży jak i atramentów), skrócenie czasu niezbędnego na czyszczenie maszyny oraz uzyskanie niższych kosztów związanych z tym etapem. Jak zapewnia producent, w przeciwieństwie do tradycyjnych membran mikrofiltracyjnych, SEPAREL znacząco obniża poziom odparowywania atramentu podczas procesu odgazowania (które to może zostać osiągnięte na dowolnym poziomie ppb).

Więcej informacji na temat oferty Sun Chemical przygotowanej z myślą o targach Fespa 2018 można znaleźć na stronie http://www.sunchemical.com/fespa/