Sun Chemical uruchamia nowe laboratorium dedykowane lakierom w centrum badawczo-rozwojowym w Carlstadt

2016-08-10

Firma Sun Chemical poinformowała o stworzeniu specjalistycznego laboratorium dedykowanego lakierom, działającego w ramach jej ośrodka badawczo-rozwojowego w amerykańskim Carlstadt (w stanie Nowy Jork).

Zostało ono wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt oraz zaawansowane rozwiązania analityczne umożliwiające prace nad zagadnieniami migracji, adhezji, przepuszczalności oraz innych cech charakterystycznych dla produkowanych przez Sun Chemical lakierów. Znajdują tu zastosowanie specjalistyczne urządzenia m.in.: elektronowe mikroskopy skaningowe, mikroskopy wykorzystujące siłę atomów, rozwiązania w zakresie mapowania powierzchni w podczerwieni oraz urządzenia pozwalające na pomiar energii powierzchniowej. Sprzęt laboratoryjny obejmuje też systemy analizujące stopień transmisji gazów, urządzenia do testowania szkła butelkowego oraz sprzęt aplikujący powłoki. Wszystko to ma umożliwić tworzenie nowych i udoskonalania dotychczas oferowanych primerów, farb oraz lakierów wodnych, rozpuszczalnikowych i UV. W 2017 roku laboratorium zostanie rozbudowane o laminator, który pozwoli na badanie interakcji miedzy farbami, primerami, lakierami kryjącymi oraz klejami bazującymi na laminacie.

„Nowe laboratorium w Carlstadt to znacząca inwestycja działu Sun Chemical zajmującego się lakierami – mówi Russell Schwartz, dyrektor techniczny w firmie Sun Chemical. – Jego bogate wyposażenie pomoże nam rozszerzyć paletę rozwiązań oferowanych z myślą o stale ewoluującym rynku opakowań, który obejmuje takie obszary jak kleje bazujące na laminatach, dekorowanie szkła czy elektronika drukowana. Zintegrowanie technologii powlekania z pracami badawczo-rozwojowymi nad farbami, polimerami i materiałami funkcjonalnymi w ramach tej samej organizacji znacząco usprawni cały proces związany z powstawaniem i udoskonalaniem naszych rozwiązań. Umożliwi jednocześnie rozszerzenie oferty działu Sun Chemical Advanced Materials o powłoki dedykowane na rynek zastosowań przemysłowych”.

Powstałe niedawno laboratorium jest czwartą tego rodzaju placówką Sun Chemical na świecie. Pozostałe są zlokalizowane w Wielkiej Brytanii i Japonii (te ostatnie formalnie należą do DIC, spółki-marki, do której należy Sun Chemical). Znajomość funkcjonujących w skali świata regulacji prawnych, wdrożenie właściwych praktyk produkcyjnych oraz ich dopasowanie do specyficznych wymogów odnoście opakowań na żywność pozwalają firmie na skuteczne rozwijanie i wdrażanie powłok (primerów, lakierów itd.) bazujących na technologii wodnej, rozpuszczalnikowej oraz UV, oferujących zwiększoną funkcjonalność, m.in. pod względem właściwości ochronnych.

Sun Chemical to światowy lider w dziedzinie zaawansowanych powłok. Stworzona przez firmę linia produktów SunInspire umożliwia uzyskiwanie licznych efektów specjalnych, pozwalających na wyróżnienie opakowania eksponowanego na półce sklepowej. Dostępne dzięki nim wykończenia i uszlachetnienia obejmują m.in. efekty metalicznego lustra, fluorescencyjny, błyszczący oraz perłowy. Lakiery SunInspire mają też oddziaływać na zmysł dotyku, oferując efekty piaskowatości, zgrubienia, gładkości bądź szorstkości. Inne powłoki z tej serii zapewniają odbiorcy interaktywne odczucia, m.in. poprzez zmianę kolorystyki czy też efekty zapachowe.

Z kolei seria powłok barierowych SunBar wychodzi na przeciw oczekiwaniom branży opakowaniowej, pozwalając na obniżenie wagi opakowania (dzięki wyeliminowaniu warstwy polimerowej) jak też zwiększając jego uniwersalność względem procesów laminowania, a tym samym – podnosząc atrakcyjność wizualną. Jak zapewnia producent, dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się gładką, homogeniczną pełną warstwę wierzchnią, którą można z powodzeniem zadrukowywać bądź poddawać laminowaniu.  

Stworzone przez Sun Chemical rozwiązanie SunLase to seria powłok umożliwiających nanoszenie spersonalizowanych informacji na opakowanie w finalnej fazie jego produkcji. Służą one z jednej strony usprawnieniu działań realizowanych w ramach całego łańcucha dostaw, z drugiej – pozwalają na indywidualizację pakowanych produktów. Po zamknięciu opakowania, aplikowane są na nie zmienne informacje graficzne, np. kod kreskowy, kod QR, data przydatności do spożycia bądź logotyp firmy. Nanoszone są one za pomocą lasera wiązkowego bądź wykorzystującego dwutlenek węgla.

SunSys z kolei to seria wodnych powłok ochronnych, spełniające oczekiwania rynku w zakresie wygodnych opakowań na żywność, także tę kupowaną na wynos. Mają one za zadanie wzmacniać struktury papierów i kartonów znajdujących zastosowanie w produkcji opakowań na żywność, zachowując jednocześnie zgodność ze standardem FDA (dotyczącym bezpośredniego kontaktu opakowań z żywnością).

„Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością wprowadzenia na rynek nowych rozwiązań, będących efektem prac realizowanych w nowo powstałym laboratorium – mówi Bob O’Boyle, menedżer produktu w dziale powłok Sun Chemical. – Nasza firma stale rozwija nie tylko finalne powłoki, ale też polimery, z jakich są one wykonane. Większość dostawców korzysta z polimerów dostępnych komercyjnie. Nas odróżnia fakt, że we własnym zakresie rozwijamy i udoskonalamy odpowiednie polimery skierowane do poszczególnych segmentów rynkowych i z myślą o docelowych produktach. Pracujemy też nad tzw. powłokami „inteligentnymi”, dedykowanymi rozwiązaniom dotykowym”.